MENÜ

Műanyag Patkó
Műanyag Patkó
   A lovak lábáért!

 

Előnyök részletesen

 

Hosszabb élettartam kétféle értelmezésben:

 

- Hosszabb élettartam a patkó számára:

A tesztek alapján látható, hogy a GC műanyag patkó tartósabb az acélpatkónál.

Általánosságban a patkókat két –három ciklusban is használhatjuk egymás után. A patkó élettartama nyilvánvalóan az igénybevételtől függ, a lovaglások, hossza, távolsága illetve a terep ahol lovagolunk, befolyásolja a patkó élettartamát. A tesztek során egy fogathajtó, aki  hét napból, hat napot dolgozott, leginkább aszfalton közlekedett, 6 hétig tudta használni ezt a típusú patkót. Egy másik teszten egy tereplovas, minden hétvégén 25km-es túrákat tett különböző típusú talajokon, ő 20 hétig tudta használni a patkóinkat (természetesen többszöri körmölés és újrapatkolás során)  Amelyik lónál „csupán” gyógyászati célból használjuk fel  a GC patkókat, ezek az időtartamok kitolódhatnak.

 

- Hosszabb élettartam a Ló számára:

Mivel a patkó használata csökkenti a lábra visszaható erőket, az ízületek, csontok, izmok, inak kisebb mértékben kopnak, fáradnak el. A fáradásos csonttörés esélye is csökken.  Enyhíti az igénybevételét az inaknak és ízületeknek, ez egy nyilvánvalóan nagy előny egy fémpatkóval szemben. Tehát miért is tennénk a lovunkra vaspatkót ezek után? A fém, direkt , csillapítás nélkül továbbítja az ütéseket az ízületek és inak felé.

 Tegyen ön is egy próbát, fusson egy keveset betonon, fém stoplis focicipőben, érezni fogja a térdeiben és a bokájában a talajról visszaérkező erőket, aztán vegyen fel egy futócipőt és ismételje meg a futást.  Érzi a különbséget  a két lábbeli között?

A polyurethan patkó jelentősen csökkenti a visszaható erőket, jobban engedi működni a patamechanizmust amiről bővebben ITT írunk, kicsi a súlya és városban halkabb járást is eredményez.

Összességében lovunk lábát kímélve, hosszabb használati időtartamot jósolhatunk számára.

(Természetesen nem helyettesíti a Lótartás alapvető szabályait lásd Bukephalosz-t Nagy Sándor lovát aki 28-30 éves volt és akkor is egy csatában szerzett sérülés miatt ért véget élete.)  

 

Gazdaságosabb?:

Mi nem akarjuk megmagyarázni, hogy ez a patkó olcsóbb mint egy acélpatkó. Nem!

Nem olcsóbb, hanem drágább!

Legalábbis ha a nyers darabárat nézzük. Azonban Számításaink szerint éves szinten egy átlagos hobbi lovas számára nem jelent jelentős többlet költséget a drágább, de tartósabb műanyag patkó, mint a hagyományos vaspatkó, amiből viszont többre lesz szükség, nem beszélve a kiegészítőkről, mint hókivető, patkósarok stb. 

 Műanyag patkónk előnye továbbá, hogy kíméletessége által ideális esetben csökkenek állatorvosi kiadásaink is, melyek gyorsan a műanyag patkó oldalára billentik a mérleg nyelvét!

  

Jobb vérkeringést biztosít a pata számára (patamechanizmus):

 A GC műanyag patkó, rugalmasságának és kialakításának köszönhetően a pata természetes mozgását lehetővé teszi, valamint a pata nyírja felfekhet a patkó középső élére. Ezáltal természetesebb hatások érik a patát, ami jobb keringést eredményez

  

Jobb tapadás a legtöbb talajtípuson:

 A GC műanyag patkó anyagának, felületének és alakjának köszönhetően jobb tapadási tényezővel rendelkezik egy hagyományos patkónál.

 -Nagyobb felületen érintkezik a talajjal

 -Anyaga jobb adhéziós tulajdonságokkal rendelkezik

 -Mintázata puha talajon és pl asztfalton is jobb tapadást, kapaszkodást tesz lehetővé.

 -Hóban rugalmasságának és anyagának köszönhetően hókivetőként működik

 -Jeges, havas útviszonyok közt is jobban tapad

 Jobb tulajdonságai ellenére a lovas felelőssége, hogy milyen talajviszonyok közt milyen sebességgel lovagol. ( Ahogyan az autó téli gumija sem tudja meghazudtolni a fizika törvényeit és tükörjégen megcsúszik, ennek  a patkónak is megvannak a fizikai korlátai )

 

 

Jobb rezgés elnyelési tulajdonságok:

 A műanyag patkó Polyurethane anyagból készül, mely egy rugalmas műanyag fajta. Az ipar több területén is használják jó kopásállósága, nagy terhelhetősége és rugalmassága miatt. Jusson eszünkbe, hogy egy átlagos ló súlya 500-700kg azaz  kb 125-175kg statikus terhelés van a lábakon mikor a ló 4 lábon egyhelyben áll. Ez az érték többszörösére is növekszik, mikor lovunkon ülünk és pl ügetéskor csupán két lábon dinamikus terhelésként jelentkezik a ló , a felszerelés és a saját súlyunk.  Számitások szerint ez az érték egy nagyságrenddel nagyobb, azaz 1Tonna körüli értéket is felvehet.

 Ilyen szélsőséges terhelés esetén rendkívül fontos, hogy ekkora erő, mekkora felületen és milyen tulajdonságú anyagon keresztül adódik át a talaj felé. Illetve az onnan visszaható erők csillapítás nélkül vagy csillapítva kerülnek a ló lábára. Az acél patkó földet éréskor, csillapítás nélkül adja át a mozgási energiát a talaj felé és a visszaható erők ugyanígy akadálytalanul jutnak vissza a ló lábszerkezetébe ami idővel károsítja és fájdalmat okozhat.

Műanyag patkó esetén az acélnál lágyabb anyagnak köszönhetően rugalmas anyagon keresztül adódik át az erő, és a visszaható erők nagy részét képes elnyelni. Mint ahogyan az autó rugózása elnyeli a kisebb nagyobb úthibákból adódó kerékmozgások energiáját.

 

Halkabb közlekedés:

Ez a patkó egyik járulékos tulajdonsága, nem volt cél a tervezésnél.

A rezgéselnyelő tulajdonságának köszönhetően,  halkabb járást tesz lehetővé városi környezetben. Ami elsősorban fogatlovak esetében lehet előnyös.

 

Ménesben tartott ló is lehet patkolt ( patkolt ló ménesben ) :

A lótartásban viszonylag ritkán fordul elő, hogy egy lovat tartanak valahol. Mivel a ló társas lény ezért ez nem is egészséges, nem javasolt.

 Legjellemzőbb a hobbi és sport lovasok körében, hogy bértartásban tartják a lovakat. Közös jellemzőjük ezeknek  a bértartó helyeknek, hogy a lóállomány sokszínűsége és nagy létszáma miatt legelőkön karámokban  összeengedik az erre alkalmas lovakat.  Ez alól az egyik kizáró tényező szokott lenni a hátsó lábon patkolt ló (egyes helyeken az első lábon patkolt is).  Azonban bizonyos lovak patája igényli a patkót, nélkülözhetetlen számukra!

 Ez a megkülönböztetés biztonsági okokból születik azonban mindenkinek rossz.

  • Rossz a lónak mivel jobb estben egy kis karámban végzi, egyedül, rosszabb esetben bokszba kerül.
  • Rossz ez a bértartónak mivel plusz munkát igényel minden külön tartott ló és végül
  • Rossz a lótulajdonosnak, mert lova mentális és fizikai egészsége hosszú idő után biztosan rosszabb lesz mint egy ménesben élő lóé.  

A műanyag patkóval patkolt ló azonban összeengedhető más, patkolatlan lovakkal, hiszen ez a patkó anyagánál fogva nem tud olyan súlyos sérüléseket okozni mint az acélból, aluminiumból vagy más fémből készült társai. Jellemzően, lovaglási és egyéb szempontokból is a természetes pata anyagához lehet hasonlítani, rugalmasság, keménység tekintetében. A bértartási szolgáltatást nyújtó cégek , személyek nem  hivatkozhatnak erre a kifogásra többé.

Esetleges balesetek mindig előfordulhatnak, csupasz patával is tudnak a lovak egymásnak akár végzetes sérülést is okozni, ebből következik, hogy a GC patkóval rendelkező ló is okozhat sérülést.

Elméletben a műanyag patkóval patkolt ló, mikor megrúg egy másik lovat kisebb sérülést kell, hogy okozzon, mivel a műanyag patkó nagyobb felületen sík mint a csupasz pata, így a másik ló testét érő erőhatás nagyobb felületen oszlik el, ideális esetben. Amennyiben a patkó élével éri el a másik lovat, az olyan mintha a pata élével rúgná meg. Ezért mi azt gondoljuk, hogy szerencsés esetben a műanyag patkó még csökkentheti is a sérülés mértékét egy csupasz patával összehasonlítva. 

Szükséges azonban megemlítenünk, hogy ez a patkó nem ebből a célból készült, csupán saját és mások tapasztalatai alapján írunk róla, éppen ezért nem garantálható, se patkóval se patkó nélkül, hogy egy lórugás nem fog sérülést okozni. A műanyag patkónkkal patkolt lovak viselkedéséért felelősséget vállalni nem tudunk, így mindenki saját döntése alapján, saját felelősségre engedje lovát ménesbe, más lovak közé. A műanyag patkó gyártója és forgalmazója, nem tud felelősséget vállalni az esetleges okozott sérülésekért, ezt a patkó felhasználója elismeri és ezek tudatában alkalmazza lován.

Gyógyászati célra is alkalmas:

 Mivel a GC patkó egy zárt és könnyű patkó, ezért gyógyászati célokra is alkalmas.

 Több típusú pata és lábprobléma esetén alkalmazták sikerrel például :

 kapta, pata henger, rokkant pata, pata csont elmozdulása, patairha gyulladás, ízületi gyulladás heveny és enyhe, patacsont stress törése, in és szalag sérülések esetében.

 


Szerkesztés alatt...

Kisebb súly:

 Vaspatko :g 

Műanyag patko g

 

 

 

Forrás: A gyártó

 

 

 

 

 

 

 

Asztali nézet